Říká se, že najít ty správné zaměstnance je těžké. Ale zbavit se těch, kteří svoji práci neodvádí dobře nebo jsou zkrátka navíc, je často daleko těžší. Proč? Protože zaměstnanec je oproti zaměstnavateli považován za slabší stranu a je tudíž zákony daleko víc chráněn – někdy možná až příliš.
1) Najděte si oporu v zákoně
Zatímco zaměstnanec může výpověď dát kdykoli, a hlavně bez zdůvodnění, zaměstnavatel se nemůže svých zaměstnanců zbavit jen tak – vždy k tomu musí mít nějaký důvod. A ne ledajaký – musí ho připouštět, resp. vyjmenovávat, zákoník práce. Obecně se jedná o porušování pracovní kázně a pochybení zaměstnance, jeho zdravotní důvody nebo organizační změny na straně zaměstnavatele.
Při hledání toho správného zákonného důvodu pro výpověď se vyplatí moc se paragrafy neohánět. Pro správně podanou výpověď totiž postačí popsat fakta, proč je mu dávána. Tzn. uvést, kdy a jak zaměstnanec porušil svoji pracovní kázeň nebo proč jeho zdravotní důvody znemožňují řádný výkon jeho práce apod.
Důvod, pro který je zaměstnanci dána výpověď, už nelze poté změnit, proto pokud si nejste jisti se správným výpovědním důvodem, vynecháním odkazu na konkrétní paragraf se vyhnete případné prohře soudního sporu z důvodu neplatnosti výpovědi.
2) Nezapomeňte na vytýkací dopis a výpovědní dobu
Pokud váš zaměstnanec porušuje svoje pracovní povinnosti nebo svoji práci plní neuspokojivě, výpověď mu z tohoto důvodu dát můžete, nicméně aby byla platná, je potřeba dotyčnému zaměstnanci doručit vytýkací dopis. Musí se tak stát v zákonem předepsaných lhůtách a také v dopise zaměstnanec musí být na možnost výpovědi v případě, že se nic nezmění, upozorněn. Dále by zaměstnanci měla být dopřána přiměřená doba k nápravě.
V neposlední řadě byste neměli zapomenout na to, že pracovní poměr vašeho zaměstnance neskončí hned (s výjimkou okamžitého zrušení pracovního poměru), ale až uplynutím dvouměsíční výpovědní doby, která taktéž nepočne běžet ihned, ale až začátkem následujícího měsíce po doručení výpovědi.
Jak je na tom vaše firma v oblasti vztahů se zaměstnanci? Máte vše v pořádku? Nehrozí vám potíže? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa
Pro zaměstnavatele může být dobrou zprávou skutečnost, že během výpovědní doby je zaměstnanec povinen dál řádně docházet do zaměstnání (pokud se tedy nedohodnete jinak) – pokud by pracovat přestal nebo začal zaměstnavateli dělat naschvály, pak je možné s ním skončit pracovní poměr okamžitě a byla-li způsobena škoda, pak po něm může být vyžadována její náhrada.
3) Pozor na ochrannou dobu
Kromě výše uvedeného si zaměstnavatel musí dávat pozor také na to, komu a kdy výpověď dává – existují tu totiž určité kategorie zaměstnanců, kteří požívají speciální ochrany. Ta se týká těhotných zaměstnankyň nebo zaměstnankyň či zaměstnanců, kteří čerpají mateřskou či rodičovskou dovolenou, dočasně práce neschopných nebo zaměstnanců pečujících o dítě, které je mladší 10 let. Pokud jim chce zaměstnavatel dát výpověď, musí v zákoně vyhledat, kdy a za jakých podmínek toto může udělat.
U výpovědi dávané zaměstnavatelem zaměstnanci záleží bezmála na každém slovíčku. Neplatná výpověď totiž může způsobit nemalé komplikace. Vyplatí se proto nechat si takový dokument sestavit právníkem, případně se na něj obracet jednotlivě, pokud je daný případ nestandardní – ušetří to totiž nejen vrásky a čas, ale také penze.
Náš tip:
Organizační změny nemusí být nejvýhodnější důvod vyhazovu
Chcete se zbavit některého zaměstnance a myslíte si, že vám pomohou naoko provedené organizační změny? Spíš naopak. Zaprvé tyto organizační změnu budete muset opravdu realizovat a po určitou dobu tento stav udržet a zadruhé bude mít dotyčný zaměstnanec právo na odstupné odvislé od doby, po kterou u vás pracoval. Ne vždy tak tento výpovědní důvod bude to nejpohodlnější a nejlevnější řešení.