V životě se uplatňuje pravidlo „Důvěřuj, ale prověřuj.“ a v podnikání by to mělo být zrovna tak. Protože nejlépe se byznys dělá s partnerem, který je poctivý, spolehlivý, zboží dodává řádně a pohledávky platí včas. Jak si můžete zajistit, že vás ten váš nestáhne ke dnu?
1. Účetní závěrky
Velice důležité je prozkoumat, zda je obchodní partner dostatečně transparentní. Stačí se přitom jenom podívat do Sbírky listin v obchodním rejstříku. Firma, která nezveřejňuje své účetní závěrky buď něco tají, nebo odmítá tyto informace zveřejnit z principu – oba dva důvody vedou k závěru, že daný partner není spolehlivý a raději se mu proto vyhněte.
2. Dlužnické databáze
Tyto databáze jsou dalším významným zdrojem informací o vašem obchodním partnerovi. Za pozornost stojí zejména seznamy nespolehlivých plátců DPH, dobré je ale vědět i to, zda nebyla na jeho obchodní podíl uvalena exekuce, a v neposlední řadě je vypovídající také informace o existujících zástavních právech.
Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa
Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.
3. Insolvenční rejstřík
Nezapomeňte také zabrousit do insolvenčního rejstříku, který vám řekne, zda se váš obchodní partner nenachází momentálně v předlužení nebo zda mu něco takového nehrozí.
4. Podnikatelská minulost
Prošli jste všechny výše zmíněné informační zdroje a myslíte, že váš obchodní partner je takříkajíc „čistý“? Nemusí to tak nutně být. Myslete na to, že za každým podnikatelským subjektem, každou firmou, stojí lidé – a lidé mají nějakou minulost. Zkuste zapátrat v těch samých databázích, tentokrát ohledně konkrétních osob, zda náhodou neobjevíte starého kostlivce ve skříni.
5. Nově založené firmy
Jak zjistit spolehlivost obchodního partnera, když jde o nově založenou společnost? Taková firma třeba ještě nemusí zveřejňovat svoje výkazy o hospodaření a zároveň není pravděpodobné, že by se již dostala do dlužnických seznamů. V takovém případě alespoň prověřte, kde má daná společnost sídlo – pokud zjistíte například to, že se jedná o neexistující nebo minimálně podivnou adresu a adresa jejího jednatele se ještě k tomu nachází na městském úřadě, raději dejte od takového partnera ruce pryč.
Způsobů, jak si můžete vašeho obchodního partnera prověřit je daleko víc a chcete-li mít absolutní jistotu, že neuděláte krok vedle, poraďte se s odborníky, kteří umí rozpoznat všechny relevantní ukazatele odlišující vhodného partnera pro vaše podnikání od toho nevhodného.
Naše tipy
Tip: Nenechte se špatnými obchodními partnery stáhnout ke dnu
Pravidelně prověřujte potenciální, ale i stávající obchodní partnery – nikdy nevíte, zda vám říkají vše, například o jejich platební (ne)schopnosti. Zveřejňovat informace o hospodaření firem je povinné a ty, které se tím neřídí, porušují zákon a měly byste je tak považovat za méně spolehlivé.
Tip: Prověřujte své obchodní partnery
Detailní prověrka potenciálních, ale i těch současných obchodních partnerů je nutností. Můžete tak zabránit vzniku zbytečných dluhů, právním postihům (pokud je daná osoba uvedena na sankčních seznamech) a rizikům spojeným s ručením za odvedení DPH.