Definitivní zrušení EET, podnikatelé se konečně dočkali!

Dlouho očekáváné zrušení EET je konečně tady a podnikatelé si tak mohou oddychnout a ulevit od přílišné byrokracie. Co všechno se ruší a co se zrušením EET souvisí? Dozvíte se v tomto článku.

Málokterý počin vyvolal tolik vášní jako zavedení elektronické evidence tržeb. Co mělo sloužit pro efektivní správu daní se nelíbilo snad žádnému podnikateli, kterému stát touto povinností „daroval“ vyšší provozní náklady a neustálou nejistotu, jestli byla správně zaevidována každá jedna tržba v dané provozovně, aby neměl zbytečné popotahování s finančním úřadem. Povinnosti elektronicky evidovat tržby však konečně odzvonilo – jaký to má dopad na podnikatele si můžete přečíst v následujících řádcích.

EET zrušeno! Konečně!

Zákon o evidenci tržeb, jako i související právní předpisy se zrušili k 1. lednu 2023, a od tohoto data není systém EET funkční. Ke zrušení došlo v absolutní rovině, a systém nebude dále provozován ani pro dobrovolně evidující podnikatele. Pokud by i po tomto datu byly zaslány údaje o tržbě z pokladního zařízení, nebudou zaevidovány a pokladní zařízení neobdrží od správce daně fiskální identifikační kód.

Ruší se nejen evidenční povinnost samotná, (povinnost zasílat údaje o tržbách správci daně a vystavovat účtenky ve smyslu zákona o evidenci tržeb), ale rovněž i všechny další povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb, tedy i povinnosti umístit informační oznámení, ochrany autentizačních údajů, certifikátu a bloků účtenek (pokud je poplatníci již obdrželi za účelem plnění povinností ve zvláštním režimu).

Musím pro definitivní zrušení EET to něco udělat?

Vůbec ne. Zákon nepředpokládá žádné kroky ze strany podnikatele k finanční správě. Nemusí žádným způsobem oznamovat finančnímu úřadu, že evidované tržby nepřijímá, a to ani v případě, že tyto tržby evidoval dobrovolně. Nemusí ani zneplatňovat certifikáty, protože všechny vydané certifikáty jsou od 1. ledna automaticky neplatné.

Pokud jste měli povolení pro evidování tržeb ve zjednodušeném nebo zvláštním režimu, tyto rovněž pozbyly platnosti k 1. lednu. Veškerá řízení o žádostech o povolení pro evidování tržeb ve zjednodušeném nebo zvláštním režimu byly ke dni nabytí účinnosti zákona zastavena. Stejný postup byl i u již vydaných rozhodnutí o závazném posouzení o určení evidované tržby.

Budu si moct ještě kontrolovat dosud evidované tržby?

Do konce roku 2023 umožní finanční správa podnikatelům nahlížet na tržby zaslané do systému EET, a to v aplikaci Elektronická evidence tržeb a též je možné žádat o jejich detailní výpisy. Od 1. ledna však není funkční příjem datových zpráv o tržbách, takže k tomuto datu již nejsou údaje o zaslaných tržbách zaevidovány, a to opět ani pro dobrovolně evidující podnikatele. Pokud podnikatelé přihlašovací údaje zapomněli či ztratili a nemohou se přihlásit do webové aplikace Elektronická evidence tržeb za účelem nahlížení na své údaje zaslané do systému EET, mohou ještě do konce roku 2023, požádat o nové údaje, a to elektronicky na portálu MOJE daně, nebo osobně na libovolném územním pracovišti finančních úřadů.

V případě ukončení provozu příjmové strany systému EET již pokladní zařízení nenaváže spojení s příjmovou stranou EET. V praxi tedy může na straně pokladních zařízení docházet zejména k situacím obdobným výpadku internetového připojení, kdy bude pokladním zařízením vystavena účtenka obsahující kód podpisový kód poplatníka místo fiskálního identifikačního kódu. Pokladní zařízení se bude opakovaně snažit zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě, ale pokladní zařízení již potvrzovací zprávu ze systému EET z důvodu vypnutí systému neobdrží.

Finanční správa doporučuje vypnutí evidování tržeb, pokud pokladní zařízení takovou funkcí disponuje, aby již nedocházelo k opětovné snaze o spojení se systémem EET. Na vypnutí systému EET ze strany finanční správy však mohou jednotlivá pokladní zařízení reagovat rozdílně. V případě, že v souvislosti s ukončením systému EET dojde ke vzniku technických problémů, je vhodné konzultovat vzniklou situaci s dodavatelem konkrétního pokladního zařízení.

Máte svoje podnikání a potřebujete ho správně právně zaštítit? Kontaktujte nás.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se