Množství právních sporů týkajících se domén v současné době neustále roste. Jak jinak, když velká část obchodní a podnikatelské činnosti se dnes přesouvá do online prostředí. Doména tvoří podstatnou část vaší značky, proto se vyplatí si zjistit, jak si ji ochránit.
Co to doména vlastně je?
Jedná se v podstatě o zkratku, správný název zní doménové jméno. Toto jméno píšete do internetového prohlížeče, když chcete navštívit konkrétní stránku – vypadá to nějak takto: www.domena.cz, např. www.ochranafirmy.cz. V praxi většinou toto jméno tvoří také váš podnikatelský email (tzn. jan.novak@domena.cz).
Doménové jméno je v podstatě něco jako vaše adresa trvalého bydliště nebo firmy, akorát v internetovém světě. Jako vy v tom reálném používáte ulici, číslo popisné a PSČ, na internetu jsou doménová jména. A jako adresy bydlišť nahrazují číselné souřadnice GPS, tak doménová jména nahrazují unikátní a složité číselné kódy přiřazené všem počítačům připojeným k internetu (tento kód se nazývá IP adresa). Proto vy do vyhledávače píšete www.ochranafirmy.cz místo něčeho takového: (123.45.67.890).
Proč je pro mě doména tolik důležitá?
Díky ní budete vidět. Pokud totiž vaši zákazníci do vyhledávače zadají nějaké slovo, na prvních pozicích jim vyskočí stránky, které dané slovo obsahují přímo ve své doméně (doménovém jméně, tj. v internetové adrese). Budete-li mít váš web na vlastní doméně, pak vás vaši zákazníci na této adrese najdou vždy, a to i v případě, že změníte poskytovatele hostingu.
A logicky, čím výš v seznamu stránek ve vyhledávači budete, tím víc zákazníků ji navštíví, tím víc se dostanete do jejich povědomí a tím víc obchodů uzavřete – protože nikoho nebaví proklikávat se stovkami stránek, většinou všem bohatě stačí první tři, těm trpělivějším až pět.
Na co je tedy dobré při registraci dát pozor
1) Vlastnictví domény
Věc, na kterou mnozí podnikatelé zapomínají, když si registrují vlastní firemní doménu, je skutečnost, že vlastníkem této domény by měla být firma, tzn. právnická osoba. Pokud tedy vy jako společník pověříte registrací např. vaši sekretářku, a ona ji napíše na sebe, pak k doméně nemáte vlastnické právo vy (resp. vaše firma), ale právě ona. A pokud se pak tato sekretářka rozhodne od vás někdy v budoucnu odejít, doménu si takzvaně „vezme s sebou“. Totéž platí i v případě, že má vaše firma více společníků a doménu si na sebe napíše jeden z nich. Proto dbejte na to, aby vlastníkem firemní domény byla firma, ne konkrétní osoba.
2) Změny ve vlastnictví domény
Aby mohly být takové změny autorizovány, bývá uváděn kontaktní email. Problémem ale je, že se dá uvést pouze jeden. Proč je to problém? Protože k němu musí mít přístup všichni společníci, resp. jednatelé, a pokud jeden z nich bez vědomí těch zbývajících provede tímto emailem jakoukoli změnu, ostatní s tím nic nenadělají.
Řešením může být např. uzamčení domény, je-li to u té vaší umožněno. Pak totiž mohou být všechny změny autorizovány pouze ověřeným nebo elektronickým podpisem konkrétní osoby k tomuto oprávněné.
Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa
3) Zneužití
Jedno doménové jméno nelze registrovat dvakrát. Ochrannou známku ale ano – může se tak stát, že se vaše doménové jméno bude shodovat s názvem některé registrované známky. Takto se dá název vašeho doménového jména zneužít k získání vlastního prospěchu. Je nutné si uvědomit, že registrátor vaší domény toto kontrolovat nebude, takže je jen na vás, abyste si u Úřadu průmyslového vlastnictví zjistili, zda na vás někdo neparazituje. Pozor si dejte také na to, aby si někdo neregistroval vaše doménové jméno, ale s překlepem (typosquatting).
Nejlepším řešením je proto jednak zkontrolovat Databázi ochranných známek a dále hned po registraci doménového jména toto jméno zapsat rovnou jako ochrannou známku. V případném budoucím sporu vám to připraví lepší pozici.
4) Prodloužení registrace
Doménu si nelze registrovat napořád, musíte si ji po uplynutí dané lhůty zase prodloužit. Pokud to ve stanoveném čase nestihnete nebo na to vůbec zapomenete, pak se vaše doména uvolní a kdokoli si ji bude moct koupit a těžit tak z vašich zákazníků, kteří už si na vaše stránky zvykli a mají je spojené právě s vaší firmou.
Náš tip
Jak si pohlídat expiraci domény?
Dnes je každý denně zavalen spoustou informací, do kdy musí co stihnout udělat, kdy mu končí jaká lhůta apod. Ohlídat si tohle všechno není jednoduché a občas se prostě stane, že na něco zapomenete. Zapomenout prodloužit registraci domény ale může být problém – její odkoupení vás pak může stát spoustu peněz nebo o ni můžete přijít dokonce nadobro. Vyřešit to můžete uvedením vašeho mobilního čísla v sekci údaje o vlastníkovi domény, které nastavíte jako neveřejné, aby ho nikdo neviděl. V případě hrozící expirace domény pak dostanete SMS a na žádnou lhůtu nebudete muset myslet.