Jak správně označit provozovnu

Založení společnosti provází mnoho starostí, rozhodně se však vyplatí nezapomenout na povinné označení provozovny. Co musí označení obsahovat?

Provozovna je dle zákona místo, kde podnikatel poskytuje své služby zákazníkům – vlastní či pronajatý prostor, ve kterém je provozována živnost nebo vykonávána podnikatelská činnost. Může tedy jít například o prodejnu, kancelář, dílnu, ordinaci, restauraci, kadeřnictví.

Mimo výše zmíněné „běžné“ provozovny existují tzv. mobilní provozovny. Ty nezůstávají na jednom místě déle jak 3 měsíce. Jedná se například o stánek s občerstvením či pojízdnou prodejnu. Provozovnou jsou i automaty a podobná zařízení, které slouží k prodeji zboží.

Jaké máte povinnosti?

Ať už je vaší provozovnou cokoli z výše uvedeného, vždy musíte splnit dvě povinnosti:

  1. ohlásit vznik provozovny na živnostenském úřadě
  2. trvale a viditelně místo provozovny označit.

Úřad běžně provádí kontroly dodržování těchto povinností a při zjištění jejich nedodržení vám hrozí sankce do výše 100 000,- Kč.

Jak provozovnu správně označit?

Ideální řešení, které se nabízí, je označení provozovny u vchodu do budovy nebo přímo na vstupních dveřích. Pokud se vaše provozovna nachází například v obchodním centru, stačí označení u vstupu do vlastní provozovny. Podle zákona je každopádně nezbytné, aby byla provozovna označena trvale a aby takové označení bylo zvenčí jasně viditelné.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

Co musí označení provozovny nezbytně obsahovat?

  • Název – jedná se zde o obchodní firmu, pod kterou je podnikatel do obchodního rejstříku zapsán, nebo jméno podnikatele, pokud se jedná o fyzickou osobu
  • IČO – identifikační číslo přidělené živnostenským úřadem

Údaje, které nemusí uvádět všichni:

  • Jméno a příjmení zodpovědné osoby + provozní doba – pokud provozovna slouží k prodeji nebo poskytování služeb spotřebiteli. Zodpovědnou osobou přitom nemusí být přímo vlastník nebo jednatel.
  • Kategorie a třída – jestliže se jedná o provozovnu, která poskytuje přechodné ubytování

Vizuální vzhled označení

Zákon nepředkládá přesné požadavky na vizuální stránku označení. Je tedy na vašem rozhodnutí, zda označíte svou provozovnu obyčejnou cedulkou, klidně doma vytištěnou, nebo si necháte od profesionálů zpracovat originální štítek s grafikou a logem vaší firmy.

NÁŠ TIP

Označte svoji provozovnu řádně, jinak budete platit

Abyste se vyhnuli pokutě, měli byste mít provozovnu trvale a zvenčí viditelně označenou alespoň vaším obchodním jménem a identifikačním číslem. Pokud ale prodáváte zboží nebo poskytujete služby spotřebitelům, informací požadovaných zákonem musí být na takovém označení vaší provozovny o něco víc.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se