Jak založit akciovou společnost snadno a bez problémů?

Podnikáte a rozhodli jste se, že si založíte akciovou společnost? Co všechno byste měli vědět před tím, než ji založíte, jak vlastně založení akciové společnosti funguje a co k tomu budete potřebovat? Přečtěte si tento článek a dozvíte se to.

Česká právní úprava dává podnikatelům několik možností, prostřednictvím kterých mohou uskutečňovat své podnikání. Pokud se podnikatel rozhodne podnikat v rámci společnosti, může si vybrat mezi tzv. osobními společnosti a mezi kapitálovými společnostmi. A právě mezi kapitálové společnosti spadá i akciová společnost. Co všechno byste měli, pokud se rozhodnete založit si akciovou společnost? Na to se zaměříme v tomto článku.

Co to vlastně akciová společnost je?

Akciová společnost je společností, jejíž základní kapitál je rozvržen na určitý počet akcií. Společníci pak za dluhy společnosti za jejího trvání neručí. Oproti společnosti s ručením omezeným je však akciová společnost charakteristická vyššími nároky na základní kapitál a rovněž složitější strukturou. Na druhou stranu, výhodou akciové společnosti je rovnost všech akcionářů, absence ručení a také neomezený počet akcionářů, kteří jsou navíc zpravidla v obchodním rejstříku zapsáni anonymně.

Jak akciová společnost funguje?

Akciová společnost může mít dvě podoby, kdy rozlišujeme akciovou společnost s monistickým nebo dualistickým systémem. U monistického systému má akciová společnost správní radu, která je jak řídícím, tak i kontrolním orgánem. Naproti tomu u dualistického systému plní funkci statutárního orgánu představenstvo tvořené alespoň třemi členy a kontrolní funkci má dozorčí rada, která na fungování představenstva dohlíží.

Samotné založení akciové společnosti je hračka!

Jak tedy akciovou společnost založit? Je třeba rozlišovat založení a vznik akciové společnosti. Společnost totiž vzniká až zápisem do obchodního rejstříku!

Založit akciovou společnost může více osob, ale klidně i jediná osoba. Naprostým základem je v případě jediné osoby zakladatelská listina ve formě veřejné listiny, zpravidla sepsaná u notáře. U více osob, zakladatelů pak tito mezi sebou uzavírají zakladatelskou smlouvu.

Dané dokumenty pak musí samozřejmě obsahovat název společnosti, sídlo, předmět podnikání, návrh stanov, základní kapitál, počet akcií a jejich hodnotu. Stanovy jsou pak velice důležitým dokumentem, jelikož upravují nejen vnitřní poměry akciové společnosti, ale rovněž práva a povinnosti jednotlivých akcionářů. Kamenem úrazu však může být minimální výše základního kapitálu, která činí 2 000 000 Kč. Navíc, zakladatelé nebo členové představenstva musejí zajistit vydání živnostenského oprávnění pro akciovou společnost.

Je třeba, aby před konáním ustavující valné hromady bylo splaceno minimálně 30 % hodnoty upsaných akcií. Tyto splacené vklady pak spravuje osoba, která je určena v zakladatelské smlouvě s tím, že pro tyto vklady je zřízen v bance bankovní účet. Po splacení této částky pak banka vydává potvrzení o splacení dané částky.

Ustavující valná hromada je dalším důležitým aspektem při zakládání akciové společnosti. Nejen, že rozhoduje o samotném založení akciové společnosti, ale schvaluje rovněž stanovy a volí si orgány společnosti. Zápis z valné hromady je vyhotoven rovněž ve formě veřejné listiny a slouží jako podklad pro zápis do obchodního rejstříku.

Nezapomeňte na zápis do obchodního rejstříku

Členové představenstva pak musí podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Přílohou tohoto návrhu budou nejen zakladatelská listina, respektive smlouva, ale rovněž doklady týkající se předmětu podnikání (živnost), dokumenty prokazující právní titul užívání sídla, dokumenty, které osvědčují splacení vkladu, informace o členech představenstva a členech dozorčí rady. Zápisem do obchodního rejstříku akciová společnost vzniká a již nic nebrání vašemu podnikání.

Založení akciové společnosti není žádnou vědou, byť je třeba dodržet konkrétní formální postupy, které vyplývají ze vzniku akciové společnosti. I přesto ale nelze než doporučit, aby byl postup založení nejen akciové společnosti, vždy konzultován s odborníkem – právníkem, který vás celým procesem provede od začátku až do konce a bez zbytečných starostí.

Náš tip

Plánujete větší podnikání a potřebujete vybrat správnou formu obchodní společnosti? Akciová společnost je pro vás tím správným směrem! Nezapomeňte však na formality, které je třeba splnit pro založení takové společnosti – především zakladatelská smlouva, vydání akcií a jejich splacení a konání ustavující valné hromady! V případě, že využijete pomoci advokáta, bude pro vás založení akciové společnosti hračka.

Rozhodli jste se založit akciovou společnost a potřebujete právní zázemí? Kontaktujte nás.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se