Jak získat finance pro svoji firmu a jak vše právně zabezpečit?

Otázka, kterou dnes řeší nejedna firma. Kde sehnat kapitál pro svoji společnost? Možností je více a záleží na tom, pro jaký účel peníze potřebujete. Pokud vás zajímá, jaké možnosti to jsou a jak vše co nejlépe právně zabezpečit, přečtěte si tento článek.

Při podnikání dříve či později přijde okamžik, kdy se samo ještě nezaplatí, ale vy sami ho zároveň dál z vlastní kapsy už zkrátka neutáhnete. V takovém případě je načase začít si hledat nějakého sponzora zvenčí, který vám poskytne dostatečnou finanční injekci na další fungování a rozvoj. Jaké máte možnosti a na co si z právního hlediska dát pozor?

Půjčka od banky

Asi první cesta, kterou většina podnikatelů zvolí, či přinejmenším bude alespoň zvažovat, bude bankovní úvěr. Jeho poskytnutí ovšem není jen tak – banka si vás napřed důkladně „proklepne“, vyzpovídá vás ohledně vašeho podnikatelského záměru, zjistí, jak se umíte vypořádat s potenciálními riziky atd., a teprve poté se rozhodne, zda jste natolik důvěryhodní, aby vám peníze na podnikání půjčila.

Této prověrce se jen tak nevyhnete, dotčená banka si přeci jen jakožto váš potenciální věřitel musí zjistit, zda své peníze ještě někdy uvidí. S tím také souvisí další pomyslní vykřičník – před uzavřením jakékoli úvěrové smlouvy si pečlivě pročtěte přiložené obchodní podmínky, abyste se neupsali něčemu, o čem už dopředu víte, že tomu nebudete moci dostát.

Dotace

Dnes už celkem oblíbený způsob financování podnikání. Lze využít dotace poskytované státem, ale také Evropskou unií. Získat takovouto podporu ale není jednoduché. Vždy je potřeba splnit určité předem stanovené podmínky, podat včas a na určené místo žádost o poskytnutí dotace či přihlášku do programu podpory a většinou také doložit požadované přílohy.

Dotace bývají také omezeny účelem, na který jsou poskytovány, a užití poskytnutých finančních prostředků na dané účely je důsledně kontrolováno. Pokud by se stalo, že byste tyto peníze použili na jiný účel, potom vám hrozí velmi citelné sankce a nadto trestní stíhání jak v ČR, tak i na poli EU.

Profesionální investor

Máte-li pocit, že váš podnikatelský nápad je dostatečně unikátní a má potenciál na velký rozvoj, můžete zkusit oslovit velké investory či dokonce rovnou investiční skupiny. Nelze to však provést tak, že byste zvedli telefon a řekli „Mám ten nejskvělejší produkt, dejte mi své peníze!“. Pro takto velké hráče je třeba vše pečlivě promyslet, připravit si krátkou a výstižnou prezentaci, tzv. pitch deck a říct to podstatné v pouhých dvou až čtyřech minutách.

Podaří-li se vám takového investora zaujmout, velmi doporučujeme k dalšímu jednání přizvat právníka. Následně uzavřená smlouva o vaší spolupráci totiž není jen tak nějaká obyčejná obchodní smlouva – investor si bude chtít všemožně pojistit, že své peníze dostane mnohonásobně zpět, a tak je potřeba ujistit se, že smluvené podmínky nebudou jednostranně nakloněny pouze na jeho stranu, ale také na tu vaši.

Zvážit můžete i vstup na burzu

Možná si říkáte, že nejste tak obří společnost, abyste mohli vstoupit na burzu. To ovšem není tak docela pravda. Jistě, na Burzu cenných papírů Praha se zřejmě nedostane jen tak někdo. Ovšem pro menší a střední podnikatele tu existují jiné burzy, speciálně uzpůsobené pro ně.

I zde je ovšem potřeba splnit určité podmínky, zejména je nutné mít požadovanou právní formu a také vypracovat projekt pro potenciální investory, aby se mohli rozhodnout, zda o investici do vaší společnosti mají zájem. Poté teprve je možné emitovat cenné papíry (akcie) a získat požadované finance.

Jak získat peníze pro firmu?

Z výše uvedeného vyplývá, že možností, jak zafinancovat další rozvoj vašeho podnikání, je více. Nedá se říci, která z nich je ta zaručeně nejlepší, vždy bude záležet na tom, pro jaký účel peníze potřebujete, co jste ochotni danému sponzorovi nabídnout na oplátku, popř. zda je ve vašich možnostech splnit příslušné podmínky pro poskytnutí daných finančních prostředků. V každém případě ale platí, že než do nějakého takového závazku vstoupíte, bylo by vhodné navštívit advokátní kancelář a využít konzultace a podpory advokáta – případné problémy vás totiž mohou stát více než samotná původní finanční injekce.

Náš tip: Víte, kde vám mohou unikat peníze, aniž byste to třeba věděli?

Dobré finanční řízení firmy je pro podnikání základem – můžete mít sebelepší podnikatelský nápad, marketingovou strategii i lidi pod sebou, ale ani jedno z toho vám nebude fungovat bez peněz. Typickým příkladem nehospodárného finančního řízení společnosti je neefektivní snižování nákladů (dočasná ztráta financí při současné aktivní revitalizaci podniku je daleko lepší než bezhlavé snižování nákladů), zbytečné plýtvání (výrobní odpad může být místo vyhazovu prodán firmám, které ho využijí) či absence snahy ušetřit čas (redukcí hodin na minuty klesají výrobní náklady, a naopak roste zisk).

Podnikáte a potřebujete právní podporu? Kontaktujte nás!

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se