Kde mohou malé a střední podniky získat zaměstnance?

podniky-zamestnanci
Jaké mají podnikatelé možnosti, pokud chtějí shánět zaměstnance jednoduše a levně? A kde naopak nehledat?

Jako zaměstnavatelé si jistě musíte často klást jednu a tu samou otázku – kde sehnat schopné zaměstnance? Jistě, můžete si například vytvořit vlastní personální oddělení. Ovšem ne každá malá či střední firma si to může dovolit. Existují však jiné zdroje, kde se dají získat nové posily do pracovního týmu. Kde tedy hledat nové zaměstnance a kde naopak radši ne?

Internet

Dnes nejčastější způsob hledání nových zaměstnanců. Mnoho pracovních portálů však umožňuje zveřejňovat nabídky za poplatek, což je vhodné spíš pro velké firmy. Pro ty malé a střední se vyplatí hledat portály menší (avšak solidní) a hlavně neplacené.

Další možností, jak využít internet při rozšiřování pracovního kolektivu, je LinkedIn nebo také Facebook, Twitter a další sociální sítě. Sociální sítě však pro svou povahu vyžadují jinou formu sdělení toho, oč vám jde – tedy nabídku práce – než výše zmíněné pracovní portály. Je také možné využít na těchto sociálních platformách sponzorovaného příspěvku či jiného typu reklamy (např. krátký video post), nicméně tyto služby jsou placené a z hlediska přínosu se až tolik nemusí vyplatit.

Na co určitě nezapomeňte, je vyvěsit nabídku zaměstnání na vlastních firemních webových stránkách. Úspěch sice není zaručený a bude záviset na množství jejich relevantních návštěvníků, nicméně jako doplněk ostatních metod hledání se bude stoprocentně hodit.

Úřad práce

Někteří zaměstnavatelé si svoje zaměstnance rádi bezvýjimečně shání sami. Jenže ve chvíli, kdy někdo potřebuje nové lidi, má nejspíš plné ruce práce. A když má někdo plné ruce práce, pak nepotřebuje ztrácet čas nekonečným množstvím bezvýsledných pohovorů.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Jak je na tom vaše firma v oblasti vztahů se zaměstnanci? Máte vše v pořádku? Nehrozí vám potíže? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

V takovém případě je lepší přenést tuto zodpovědnost na někoho jiného – např. Úřad práce. Stačí jen příslušnou pracovní pozici podrobně popsat a ideálně se i s daným úředníkem osobně setkat.

Další způsoby hledání

Schopné lidi se vyplatí hledat již na školách – ideální je v tomto ohledu začít poskytovat stáže či praxe, popř. lze k propagaci využít i pracovních veletrhů. Další možností je doporučení zaměstnanců či nějakého známého. Tato metoda má sice svá úskalí, nicméně často bývá u menších firem tou nejvyhledávanější. Je možné také na nového zaměstnance prostě počkat, až se ozve sám, ovšem to je vhodné pouze v případě, že s hledáním příliš nepospícháte. A samozřejmě, fantazii se meze nekladou, takže způsobů, jak získat nové pracovníky, je pochopitelně daleko víc.

A kde naopak nové zaměstnance nehledat?

Určitě ne v rodině. Je sice pravda, že takového člověka pravděpodobně velmi dobře znáte – ale o tom, jak se bude chovat v pracovním prostředí, nevíte nic. Pokud byste se pak na něčem ohledně chodu firmy neshodli, mohlo by to způsobit nemalé hádky a nejspíš taky dusno v celé rodině. Navíc si ostatní zaměstnanci mohou myslet, že mu nadržujete, což pracovnímu kolektivu také příliš nepomůže.

Personální agenturu také raději vynechejte. Agentura vám může nabídnout kandidáty ze seznamu, který už má, popř. vám je může najít přímo na míru, ovšem za tyto služby zaplatíte nemalé peníze, aniž by byl výsledek o něco víc zaručen. Personální agentura se tak vyplatí spíš pro větší firmy.

Je mnoho způsobů, jak najít nové zaměstnance, a mnoho míst, kde je hledat, ovšem oboje odvisí od konkrétních možností konkrétní firmy a zpravidla se tedy u každé bude lišit.

Náš tip:

Rozmyslete si, kde hledat zaměstnance

Hledáte konkrétního zaměstnance na konkrétní pozici? Pak si dobře promyslete, kde a jakým způsobem tuto nabídku zaměstnání zveřejníte. Proč? Vyžadujete-li, aby váš budoucí zaměstnanec měl pro výkon práce určité speciální znalosti, pak zaručeně není vhodné umisťovat nabídku volného pracovního místa na obecné pracovní portály, kde budete okamžitě zavaleni množstvím nepřeberných životopisů, které z naprosté většiny ani nebudou od relevantních uchazečů. A naopak, potřebujete-li někoho na pracovní pozici např. sekretářky, právě tyto všeobecné pracovní servery jsou přesně pro vás. Umístěním nabídky zaměstnání na vhodnou platformu tak ušetříte drahocenný čas, který byste mohli věnovat svému byznysu.


Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se