Označení sídla firmy je povinné, nepodceňte ho!

S podnikáním souvisí také plno povinností a jedním z nich je umístění a označení sídla firmy. Kde všude můžete mít sídlo firmy, jaké mohou nastat komplikace a na co je potřeba si dát pozor? To se dozvíte v tomto článku.

Založili jste si firmu nebo jste se stali živnostníkem a těšíte se na začátek nového podnikání? Tak zpozorněte, ještě před tím, než začnete činit cokoliv jiného, je třeba pamatovat na povinnost označení sídla. Pokud totiž tuto povinnost nesplníte, zbytečně se vystavujete nebezpečí až desetitisícových pokut, které se v začátcích podnikání mohou hodit.

Co je to sídlo a kam jej můžu umístit?

V první řadě je třeba si vyjasnit, co to vůbec sídlo podnikatele, resp. firmy. Sídlo firmy samozřejmě nemusí být pouze a jen v kancelářských budovách nebo podnicích, ale může být i v bytě. Adresa sídla se pak zapíše do příslušného veřejného rejstříku, např. obchodní rejstřík nebo rejstřík živnostenského podnikání.

To, kam je vhodné umístit sídlo, se liší podle specializace vašeho podnikání. Pokud poskytujete IT služby, pravděpodobně ničemu nebude vadit, pokud si sídlo společnosti umístíte do svého místa bydliště. Pokud však provozujete pneuservis, bude lepší zvolit jako sídlo místo, kde skutečně dochází k provozování této činnosti, byť ničemu nebrání, abyste sídlo vašeho pneuservisu bylo u vás doma. 

V případě obchodních společností je pak poměrně časté umisťování sídla na tzv. „virtuální sídla“, kdy pravidelně hradíte poplatek za to, že užíváte konkrétní adresu jako sídlo vaší společnosti. Ze statistik vyplývá, že téměř každá osmá společnost má virtuální sídlo.

Pozor na sídlo zapsané v rejstříku!

Pro případ, že se vůbec nezdržujete na místě, na kterém máte svoje sídlo, ať již proto, že se jedná o virtuální sídlo, protože fyzické sídlo nepotřebujete nebo protože se nachází na druhé straně republiky, měli byste být na pozoru.

Pokud sice všude uvádíte adresu, na které se skutečně zdržujete, ale někdo bude chtít zaslat písemnost na adresu, která je uvedena ve veřejném rejstříku, bude takové jednání vůči vám účinné, a to i v případě, že vaše podnikání probíhá na zcela jiné adrese. Navíc pak nelze namítat, že skutečné sídlo se nachází na jiném místě.

Na zapsání sídla budete potřebovat rovněž právní důvod užívání daného sídla – bude tedy třeba prokázat vlastnictví nemovitosti nebo např. nájemní smlouvu.

Musím označit místo svého sídla?

Ano, taková povinnost pro vás vyplývá z právních předpisů a je vaší povinností mít vaše sídlo, respektive provozovnu označenou, a to trvale, zvenčí a viditelně. Musí být uveden název obchodní firmy nebo název jako takový, případně jméno a příjmení podnikatele a jeho identifikační číslo.

V případě, že v rámci své podnikatelské činnosti přicházíte do styku se spotřebiteli, je třeba, aby byla spolu s výše uvedenými údaji uvedena i otevírací doba a odpovědná osoba s výjimkou mobilních provozoven a automatů.

Jaké další povinnosti pro vás vyplývají?

V souvislosti se sídlem jste povinni zajistit přebírání dopisů a jiných písemností zasílaných na adresu sídla a rovněž zajištění kontaktu s veřejností a státními úřady v sídle společnosti.

Mimo to je třeba uvádět údaj o sídle na dopisech, fakturách, ale v některých případech i na webových stránkách a při změně vašeho sídla podat návrh na změnu sídla, a to neprodleně bez jakýchkoliv podkladů s tím, že vás stíhá rovněž povinnost nahlásit změnu sídla všem příslušným úřadům.

Volba sídla tak není jen prostou „povinností“, která musí být, ale v případě, že zvolíte sídlo zbrkle, mohou nastat velké komplikace. Za porušení povinností totiž hrozí pokuta až sto tisíc korun českých nebo dokonce zrušení společnosti. Nelze zapomenout ani na povinné označení adresy sídla – tedy názvem obchodní firmy, případně jménem a příjmením a identifikačním číslem.

Náš tip 

Adresa sídla nebo provozovna musí být označena názvem obchodní firmy, případně jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem. V případě, že adresa vašeho sídla nebude řádně označena (např. štítkem na budově), vystavujete se riziku pokuty až sto tisíc korun!

Řešíte komplikace ohledně sídla firmy? Kontaktujte nás.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se