Povinnosti zaměstnavatelů na úseku bezpečnosti práce

Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele zajistit BOZP a co hrozí při jejím nedodržení? Dozvíte se v našem článku.
Péče o bezpečnost práce je nedílnou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců. Za zajištění bezpečnosti práce a s tím i spojené náklady je zodpovědný vždy zaměstnavatel. Povinnosti na úseku bezpečnosti práce jsou stanoveny v rámci zákoníku práce, ale i v dalších zákonech. Povinnost zajišťovat BOZP nedopadá jen na zaměstnavatele, který má zaměstnance, ale též na zaměstnavatele, který je fyzickou osobou a sám pracuje. Rovněž se týkají fyzických osob, které provozují výdělečnou činnost. Vztahují se i na všechny fyzické osoby, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují na jeho pracovištích.Za přestupky jako je neprovedení školení, chybějící pomůcky, nevedení evidence nebo neohlášení úrazu jsou udělovány vysoké pokuty v řádech statisíců korun. Pokud se pracovníkům stane úraz na pracovišti, a zaměstnavatel poruší dané zásady, hrozí mu odnětí svobody na 1 rok až 8 let dle závažnosti. Poruší-li však pravidla zaměstnanec, automaticky ztrácí nárok na odškodnění za pracovní úraz, případně i nárok na nemocenskou podporu v době pracovní neschopnosti způsobené úrazem.

Co patří mezi základní povinnosti zaměstnavatelů na úseku bezpečnosti práce?

 • Řešit povinnosti v oblasti hygieny práce
 • Provádět prověrky bezpečnosti práce
 • Eliminovat rizika
 • S nutnými riziky zaměstnance seznámit, včetně ochrany před působením těchto rizik
 • Nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti
 • Ověřovat znalosti předpisů u zaměstnanců, vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování
 • Bezplatně poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky zaměstnancům
 • Vést evidence o všech úrazech, objasňovat příčiny a okolnosti vzniku pracovních úrazů, ohlašovat pracovní úrazy a zasílat záznamy o úrazech
 • Nejméně jednou za 12 měsíců provádět řádnou údržbu, revizi a kontrolu zařízení, dopravních prostředků, nářadí
 • Stanovit pracovní postupy tak, aby byly dodržovány zásady bezpečného chování na pracovišti
 • Sledovat vybavenost první pomoci
Povinností kladených na zaměstnavatele, aby řádně zajistili bezpečnost práce a zdraví svých zaměstnanců, je však mnohem víc. Pokud si nejste jistí, co všechno vám zákon vlastně ukládá nebo jak vést příslušnou dokumentaci, obraťte se na odborníky – určitě vás to vyjde levněji než případné sankce.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

BOZP tipy pro zaměstnavatele

Proč mít záznam o školení BOZP? Je pro vás důležitým důkazním materiálem pro úřady a kontrolní orgány jako je třeba Inspektorát bezpečnosti práce, pokud se vašemu zaměstnanci přihodí pracovní úraz nebo když vás navštíví prostě jen tak, v rámci úřední kontroly. Nezapomeňte mít na pracovišti lékárničku! Myslíte, že když je vaším pracovištěm kancelářská budova, nemusíte tolik hledět na vaše povinnosti coby zaměstnavatele na úseku BOZP? Omyl! Tyto povinnosti se vám nevyhnou a například za absenci lékárničky vám může hrozit i pokuta.

Ještě jsme si pro vás připravili infografiku

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se