Smluvní pokuta a jak ji správně využít ve smlouvách s podnikateli i spotřebiteli?

smluvni pokuta
K čemu smluvní pokuta existuje a jak v praxi funguje? Mnohé podnikatele to překavapí!

Pokud jako podnikatelé smluvně uzavíráte závazky se svými obchodními partnery či klienty, vždy se vystavujete riziku toho, že protistrana nedostane svému slovu a smlouvu poruší.

Abyste toto riziko co nejvíce marginalizovali, je možné využít některého ze zajišťovacích institutů, které vám právo nabízí. V podnikatelském obchodním styku je jedním z nejpopulárnějších smluvní pokuta, kterou si strany ujednají, že v případě porušení smluvní povinnosti musí provinilá smluvní strana poskytnout dodatečné plnění (nejčastěji zaplatit další peníze).

Role smluvní pokuty je pak dvojí, jednak funguje preventivně, kdy motivuje k dodržování smlouvy, aby nevznikly dodatečné náklady a dále pak, alespoň částečně, kompenzuje útrapy poškozené strany.

Smluvní pokuta přitom může být např. sjednána ve formě jednorázové platby, opakujících se plnění do nesplnění smluvní povinnosti či třebas ve formě nějaké procentní sazby plnění vzhledem k době prodlení. Ohledně použití smluvní pokuty je třeba dbát na zabránění kolize s právem na náhradu škody. Stejně tak je nutné se vyvarovat zaměnění smluvní pokuty se smluvně sjednaným úrokem z prodlení. Oboje má přitom stěžejní význam pro následné posouzení výše smluvní pokuty a její vymahatelnosti.

Maximální výše smluvní pokuty se značně liší v konkrétních případech. Její výši ovlivňuje povaha předmětu plnění smlouvy a řada zvláštních předpisů (např. jiná přípustná smluvní pokuta bude při jednání podnikatele se spotřebitelem než při jednání podnikatele s dalším podnikatelem, jiná hranice je při poskytování úvěru a při nájmu prostorů k podnikání). Pro posouzení konkrétní maximální výše je nejlepší vyhledat služby právního profesionála, který zná odpovídající právní předpisy i aktuální rozhodovací praxi soudů, tyto pak dokáže přesně aplikovat na konkrétní okolnosti případu.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

Pokud není maximální výše smluvní pokut upravena konkrétně ve zvláštním předpisu, využije se obecné kritérium dobrých mravů. Při rozhodování sporů pak mají soudy (ve většině případů) rovněž moderační právo, které jim umožňuje nepřiměřeně vysokou smluvní pokutu snížit.

V praxi se rovněž stává, že smluvní strany podmiňují smluvní pokutou využití práva (nikoliv porušení povinnosti). Např. se snaží navázat smluvní pokutu na odstoupení od smlouvy či výpověď, místo toho, aby využili institutu odstupného. Smluvní pokutu přitom musí být navázána na porušení povinnosti, třebas zakládajícího nezávisle právo na odstoupení.

Rádi vám pomůžeme se sepsáním smluvní dokumentace k většině běžných občanskoprávních či obchodních problémům. S využitím zajišťovacích institutů máme bohaté zkušenosti a postaráme se o to, aby vaše smluvní pokuty byly naplněny v maximální možné výši.

Naše tipy:

  1. Výše smluvní pokuty je v konkrétních případech limitována, ať již konkrétní úpravou či dobrými mravy. Dobrý právník Vám ji umožní nastavit na maximum právem možného.
  2. Vyvarujte se kolizi smluvní pokuty s právem na náhradu škody či smluvním úrokem z prodlení. V případě, že uvedené dostatečně neodlišíte, nemusí Vám být nakonec žádná smluvní pokuta přiznána.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se