Výhody a nevýhody ready-made společností

Ready-made společnost, ano nebo ne? Jaké jsou výhody ready-made společností a na co naopak dát pozor? A jak poznat, zda je ready-made společnost vhodná právě pro vás? Dozvíte se v dnešním článku.

Od doby, kdy byla zákonem upravena minimální výše vkladu do základního kapitálu společnosti s ručením omezeným a byla snížena na jednu korunu, začaly právě společnosti s ručením omezeným růst jako houby po dešti. Otevřelo to cestu společnostem, které mají jako předmět podnikání vesměs zakládání společností a jejich následný přeprodej – tzv. ready-made společnosti. Můžete si je vybírat podle jména, stáří, sídla, výše základního kapitálu nebo předmětu podnikání. Jaké jsou výhody a nevýhody ready-made společností? A hodí se ready-made společnost vašim potřebám?

Výhody ready-made společností

Nepochybnou výhodou je rychlost startu podnikání – nemusíte absolvovat nezbytné kolečko notář, živnostenský úřad, případně banka a zase notář, abyste mohli začít podnikat se společností zapsanou v obchodním rejstříku.

I pokud narazíte na opravdu časově flexibilního notáře a živnostenský úřad, který toho nemá moc na práci, bude vám to nepochybně chvíli trvat. Pak musíte počkat na přístup do datové schránky a musíte se do patnácti dnů u příslušného finančního úřadu registrovat k dani z příjmů právnických osob.

Naopak, u ready-made společností můžete fakticky podnikat v podstatě ihned, jelikož vlastnické právo k obchodnímu podílu přechází v momentě uzavření smlouvy o převodu podílu. Rovněž jednatelem se stanete v momentě jmenování.

Nemusíte čekat na průpis do obchodního rejstříku a máte pod kontrolou společnost, která v obchodním rejstříku je, má přidělené identifikační číslo a je registrována k dani z příjmů. Založení společnosti od píky zabere čas v rozmezí dvou týdnů až měsíce, a to i z důvodů, které nemůžete ovlivnit – reakční doba na straně státních orgánů či bank.

Základní kapitál u ready-made společností

Výhodou i nevýhodou je absence nutnosti složit základní kapitál. Prodávající nemusí zakládat pro společnost bankovní účet pro účely složení základního kapitálu, ale složení si potvrdí sám. Vám pak prodá ready-made společnost, kde se tato záležitost bude muset dorovnat, např. fyzickým doplacením nebo zápočtem oproti budoucí výplatě zisku.

Nevýhody ready-made společností

Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. Prodávající si kromě počátečních nákladů založení společnosti účtuje i další věci, jako např. náklady virtuálního sídla, či samotný převod obchodního podílu. Ceny ready-made společností se v současné době pohybují na částkách ve výši 12 až 13 tisíc korun, či více. Jedná se přitom o cenu přibližně dvojnásobnou, než byste museli zaplatit, kdybyste si společnost zakládali vlastními silami.

Nejzásadnějším rizikem jsou případné závazky ready-made společností. Hlavně u méně poctivých či neověřených prodejců ready-made společností hrozí, že má společnost dluhy či jiná břemena, která nabyla za dobu své existence. Navíc i kupující často s vidinou startu podnikání podepíšou smlouvu o převodu podílu bez toho, aby se fakticky obeznámili se stavem společnosti a jejím účetnictvím. Podezřele nízká cena je jasným signálem, že něco není v pořádku – prodává-li někdo společnost za cenu, která není dostatečné vysoká, aby pokryla nezbytné správní či jiné poplatky, je to situace velice podezřelá.

Které obory v podnikání jsou vhodné pro ready-made společnosti?

Musíte si rovněž zvážit, v jakém oboru chcete se společností podnikat. Ready-made společnosti mají pouze ohlašovací živnosti, jelikož na ně není potřebná žádná odborná způsobilost, kterou by musel prodávající prokazovat. Chcete-li provozovat některou z řemeslných (např. řeznictví, holičství či zámečnictví), vázaných (např. provádění staveb, oční optika či provozování solárií), nebo dokonce koncesovaných (např. výroba a úprava lihu nebo provoz cestovní kanceláře) živností, nemine vás vyřizování živnostenských oprávnění a prokazování nezbytného vzdělání či praxe pro výkon těchto živností.

Pokud si na založení společnosti moc nevěříte a nehodí se vám ani koupě ready-made společnosti, můžete se obrátit i na advokáta, který je schopen vám s podnikáním poradit a připravit veškeré dokumenty na míru tak, aby vnitřní i vnější fungování vaší společnosti odpovídalo vašim představám. Je důležité dělat věci pořádně už od počátku a nekupovat si nedodělky, které vás mohou v budoucnu ohrozit.

Náš tip

Nejdříve zvažte, zda je pro vás ready-made společnost výhodná či nikoliv. Nevíte-li si rady, obraťte se na odborníka.

Přemýšlíte o koupi ready-made společnosti a chcete se ujistit, že je to pro vás to pravé řešení? Kontaktujte nás.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se