Co potřebujete k založení firmy?

založení firmy
Založení firmy se nemusí zdát jako jednoduchá záležitost, ale my jsme si pro vás připravili jednoduchý návod, jak postupovat.

Pokud jste se rozhodli podnikat, je založení společnosti základním krokem. To ovšem nelze provést pouhým lusknutím prstů, nýbrž jedná se o proces zařizování a běhání po všemožných úřadech, kterým je nutno si projít. Na co není při založení společnosti s ručením omezeným radno zapomenout?

1. Společenská smlouva

Jedná se o tzv. zakladatelské právní jednání dvou a více osob, které se v případě, že společnost zakládá jediná osoba, nazývá zakladatelská listina. Jejich princip je ovšem stejný a stejně tak jejich potřebnost pro založení společnosti.

Je nutné, aby byla vyhotovená ve formě veřejné listiny, což znamená navštívit notáře a nechat si u něj vyhotovit notářský zápis. Měli byste si proto s sebou vzít nějakou hotovost na uhrazení jeho odměny.

2. Další dokumenty

Společenská smlouva (resp. zakladatelská listina) však není jediným dokumentem, které budete potřebovat. Další nezbytností je doložení živnostenského oprávnění a výpis z rejstříku trestů všech jednatelů.

Firma také nemůže existovat jen tzv. „na papíře“ – musí mít reálné sídlo, které je nutné pro její zapsání do obchodního rejstříku. Pokud si nějaké sídlo vyberete, bude následně potřeba doložit výpis z katastru nemovitostí a nebudou-li dané prostory ve vašem vlastnictví, pak nájemní smlouvu a souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním sídla vašeho podnikání právě v jeho nemovitosti.

3. Bankovní účet

Po sepsání a obstarání výše zmíněných dokumentů je možné přistoupit k založení bankovního účtu, na který bude složen základní kapitál společnosti, a určení správce vkladů.

Ještě před podáním návrhu na zápis do obchodního rejstříku je nutné splatit alespoň 30% každého peněžitého vkladu (byl-li vklad nepeněžitý, pak musí být splacený celý). Tuto podmínku ukládá zákon výslovně, je proto dobré na ni nezapomenout. Splnění této vkladové povinnosti se prokazuje potvrzením banky a doložením prohlášení správce vkladů.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

4. Zápis do obchodního rejstříku

Konečně nyní je možné podat příslušnému soudu (tzv. rejstříkovému soudu) návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku. Je nutné doložit k němu potřebné dokumenty, speciálně společenskou smlouvu, ale i ostatní výše zmíněné. Teprve tímto okamžikem začne firma oficiálně existovat.

5. Oběhání úřadů

Zápisem do obchodního rejstříku vaše povinnosti ale nekončí. Firma sice oficiálně existuje, ovšem ještě musíte splnit pár dalších formalit. Mezi ně patří ohlášení zahájení vašeho podnikání na živnostenském úřadě, přihlášení se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, registrace na finančním úřadě a v neposlední řadě také vytvoření podnikatelského účtu, který banka založí až při doložení, že společnost skutečně existuje, tzn. předložením výpisu z obchodního rejstříku.

NÁŠ TIP

Jednokorunová společnost vás může vyjít dost draho

Pro založení s.r.o. vám dnes stačí základní kapitál 1 Kč. Tím ale svým obchodním partnerům vysíláte signál, že zaprvé svému podnikání sami příliš nevěříte a zadruhé nemáte peníze ani na samotný vklad do společnosti. Navíc pozdější navýšení bude vyžadovat notářský zápis, což vás bude něco stát. Vyplatí se tedy do začátku společnosti investovat o něco víc.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se