Compliance program

Pokud jste o tomto programu nikdy neslyšeli, jistě vás zaujme z hlediska ulehčení starostí ohledně trestní odpovědnosti právnických osob!

Tento pojem možná může znít na první pohled trochu vzdáleně či nesrozumitelně. Přesto se však vyplatí zjistit si o něm něco víc, jelikož již dávno už se netýká pouze velkých zahraničních a nadnárodních společností. Firemní compliance programy jsou atributem kvality a jaké takové mají potenciál získat vaší společnosti dobré jméno u zákazníků napříč trhem.

Co tedy Compliance program znamená?

Compliance program má za cíl naplnit požadavek řádné správy společnosti tak, aby její výkon byl v souladu nejen s právními předpisy, ale i s etickými pravidly a obecně s pravidly slušného chování. Jak? Tím, že jednak jsou v tomto programu tato pravidla definována a jednak jsou zde specifikovány konkrétní nástroje a opatření, kterými má být jejich naplnění dosaženo.

Zmíněná pravidla se týkají chování společnosti ve všech oblastech její činnosti navenek i uvnitř, tj. mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem a mezi zaměstnanci navzájem. Za jednání svých zaměstnanců nebo jiných zástupců společnosti, kteří porušují etická pravidla či právní předpisy, totiž odpovědnost nese vaše společnost, a je to právě ona, kdo pak bude platit milionové pokuty od příslušných kontrolních orgánů. To vám může na trhu snížit důvěryhodnost a v konečném důsledku ohrozit celou vaši existenci.

Hlavním cílem compliance programu tak je, aby byli ve firmě všichni obeznámeni s tím, jak se mají v souvislosti s činností jménem společnosti chovat, a aby se co možná nejvíce zabránilo jednání, které by nastavená etická pravidla a právní předpisy porušovalo.

Jaké z toho plynou výhody?

První je možná shovívavost kontrolních orgánů při ukládání sankcí za porušení právních předpisů. Tyto orgány (např. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže) totiž přihlíží k tomu, zda daná společnost přijala nějaká opatření, kterými by se možnost porušení právních předpisů snažila alespoň nějak omezit.

Druhou výhodou je v případě trestního postihu možnost vyvinění (tzv. liberace). Právnická osoba totiž může být od roku 2016 trestně odpovědná a může být podle toho také potrestána. Pokud ovšem zavedla funkční compliance program, trestu se vyhne.

A další výhodou je v neposlední řadě i skutečnost, že nastavení těchto vnitřních pravidel pomůže celkově vaší firemní kultuře, a navíc získáte pověst právně odpovědné společnosti. A tato vizitka se vašemu podnikání určitě vyplatí.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Nehrozí vaší firmě zrušení nebo jiné nepříjemnosti v rámci trestní odpovědnosti firem? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

Jak má takový compliance program vypadat?

Bohužel neexistuje předpis, který by ho jakkoli definoval. Z praxe nicméně vyplývá, že účinný compliance program by měl být

  • pro všechny dostatečně srozumitelný,
  • vytvořený na míru vaší společnosti a přizpůsobený její organizační struktuře, a
  • obsahově rozdílný podle toho, komu bude určen (vrcholoví zástupci, řadoví zaměstnanci…).

Je však nezbytné svoje zaměstnance a zástupce pravidelně proškolovat v jeho dodržování a vést o tomto důslednou evidenci – jenom tak totiž kontrolnímu, popř. trestnímu, orgánu prokážete, že jste opravdu udělali maximum pro to, aby ze strany vašich zaměstnanců či zástupců nedocházelo k porušování právních předpisů, a že tudíž za toto jejich jednání vy (vaše společnost) odpovědní nejste.

Náš tip:

Díky compliance programu nebudou pokuty tak citelné

Nechce se vám zavádět do vaší firmy compliance program, protože je podle vás složitý a nevíte, jak by vám mohl reálně v něčem pomoct? To je ale chyba – chyba která vás může stát celé vaše podnikání! Zavedení compliance programu vám totiž může poskytnout velkou výhodu před kontrolními orgány, protože např. při porušení pravidel hospodářské soutěže bude domácími i evropskými úřady existence tohoto programu považována za polehčující okolnost, což bude mít vliv na výši udělené sankce.


Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se