Jak na založení firmy?

založení firmy
Co vše potřebujete k založení firmy? Je to jednoduchá a rychlá záležitost? Nebo je to náročnější a delší proces? Rozhodně se vyplatí se obrátit o pomoc k advokátovi.

Nejčastější formou podnikání je u nás společnost s ručením omezeným. Než však mohou podnikatelé začít jejím jménem podnikat, je třeba projít si kolečkem sepisování nejrůznějších listin, oběhávání příslušných úřadů a soudů a dalších orgánů. Proces to není nijak složitý, nicméně může být administrativně a časově náročný, pokud si vše zařizujete sami. Na co si tedy dát pozor?


Než začnete oběhávat úřady

Naprostým základem je bezpodmínečně nějaký podnikatelský nápad – bez toho své podnikání jen tak nerozjedete. Potřeba je také vybrat jméno, a to tak, aby nebylo zaměnitelné s názvem jiné existující, v ČR podnikající firmy. A v neposlední řadě musíte mít vhodné sídlo. Nemusíte shánět speciální prostory, může to být i váš byt, ovšem pak si budete muset opatřit souhlas vlastníka nemovitosti.

Dalším důležitým krokem je pak výběr té správné formy. Pro začínající podnikatele se většinou doporučuje forma společnosti s ručením omezeným, jelikož oproti těm ostatním má určité výhody. Např. OSVČ totiž ručí za dluhy neomezeně a trvale celým svým majetkem a akciová společnost zase vyžaduje složení značně vysokého základního kapitálu. Kromě toho má s.r.o. jednodušší strukturu a díky tomu usnadňuje vstup investorů do společnosti. Nicméně nemusí být vhodnou formou naprosto pro každého, proto je lepší vyhledat právní pomoc.

Potřebné dokumenty

Při zakládání s.r.o. je třeba mít zejména společenskou smlouvu (resp. zakladatelskou listinu), živnostenské oprávnění (resp. formulář ohlášení živnosti na živnostenském úřadě), výpis z rejstříku trestů jednatelů, výpis z katastru nemovitostí, prohlášení správce vkladu, výpis z obchodního rejstříku, formulář registrace na finančním úřadě a další. Potřebných dokumentů je opravdu mnoho a zapomenutí jednoho z nich vás může stát spoustu času, který si na začátku podnikatelské dráhy opravdu nemůžete dovolit ztratit.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Je vaše firma chráněna proti každodenním obchodním rizikům? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.


Neměl bych to podnikání rozjet raději sám?

Staré známé pořekadlo praví „Ve dvou se to lépe táhne.“. V podnikání tomu může být stejně, ovšem pak je potřeba vybírat pečlivě, s kým se do realizace vašeho podnikatelského nápadu pustíte. Podnikatelský vztah je totiž poměrně dlouhodobý, a hlavně právně vymahatelný závazek. Váš společník by tudíž měla být taková osoba, která sdílí váš pohled na byznys a vaše směřování a se kterým si zároveň navzájem budete poskytovat hodnotné nápady.

Založení společnosti za 100 EUR? Dnes už klasika.

Říkáte si, kolik vás vaše podnikání do začátku bude stát? V současné době už ne tak mnoho, jak tomu bylo dřív. Svůj díl na tom má i legislativa, která do právního řádu zavedla možnost založit si tzv. zjednodušenou s.r.o., kdy by náklady na založení neměly přesáhnout 100 eur.

Touto cestou by se však měli vydat pouze ti, kteří zakládají společnost úplně sami, nemohou do začátku podnikání investovat větší finanční prostředky, potřebují společnost založit co nejrychleji anebo nemají ještě zcela jasné rozvržení vnitřní struktury společnosti. To, kolik do začátku vaší firmy investujete, totiž vypovídá mnoho o tom, na kolik vašemu podnikatelskému nápadu věříte.

Náš tip: 

Při zakládání firmy to s důvěrou moc nepřehánějte

Zakládáte společnost? Pak samozřejmě potřebujete, aby všechno šlo rychle a bez zdržování. Ale pozor! Pokud nebudete myslet na upravení vzájemných vztahů mezi vámi a ostatními společníky, může to vaši firmu dříve nebo později úplně položit. Nad tímto „papírováním“ se tedy zvlášť na začátku určitě pozdržet vyplatí.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se