Trestní odpovědnost právnické osoby

trestní odpovědnost firmy
Za čí jednání je společnost odpovědná, jaké tresty jí hrozí a jak je možné předejít spáchání trestného činu?

Společnost jakožto právnická osoba je sice umělý konstrukt, nicméně od roku 2012 je trestně odpovědná za ty samé trestné činy jako osoba fyzická, s určitými samozřejmými výjimkami jako zabití, rvačka a další, které vyjmenovává příslušný zákon. Proč? Protože za každou společností stojí lidé – a lidé páchají trestné činy. Za jakých podmínek společnost za trestný čin odpovídá? Základem je přičitatelnost – musí tedy jít o protiprávní čin spáchaný v rámci činnosti společnosti nebo v jejím zájmu, a to:

  • Osobou ve vedoucím postavení
  • Statutárním orgánem nebo jeho členem
  • Osobou vykonávající rozhodující vliv na řízení společnosti
  • Zaměstnancem nebo jinou osobou v podobném postavení při plnění pracovních úkolů.

Pokud se nezjistí, která konkrétní z výše vyjmenovaných osob za společnost jednala, stačí prokázat, že to byl „někdo“ např. ze statutárního orgánu a že to bylo v jejím zájmu nebo při činnosti v jejím rámci. Na trestněprávní odpovědnost nebude mít vliv ani to, že byl daný trestný čin spáchán ještě před jejím vznikem nebo byla společnost prohlášena později za neplatnou. Navíc tato odpovědnost přechází i na všechny její právní nástupce.

Jaké tresty společnosti hrozí?

Mezi ty nejvíce nepříjemné patří bezpochyby trest zrušení společnosti, který je zároveň tím nejpřísnějším, co může danou společnost postihnout. Mezi další patří např. propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži anebo zákaz přijímání dotací a subvencí. V neposlední řadě je významným trestem také uveřejnění rozsudku, které může podnikání společnosti u současných i potenciálních zákazníků velmi poškodit. Mějte také na paměti, že trestní odpovědnost fyzické a právnické osoby se nevylučuje, může běžet současně vedle sebe. Pokud se tak trestného činu dopustí např. ředitel obchodní společnosti (tj. statutární orgán) při činnosti této společnosti, lze trestně stíhat a odsoudit, resp. potrestat, jak jeho, tak danou společnost.

Pomáháme majitelům firem odhalit slabá místa

Nehrozí vaší firmě zrušení nebo jiné nepříjemnosti v rámci trestní odpovědnosti firem? Udělejte si zdarma náš test. Hned budete vědět.

Společnost se může trestní odpovědnosti zprostit

Ne za každých okolností musí nutně společnost odpovídat za naprosto všechny činy svých lidí. Je ale nutné, aby – podle znění zákona – vynaložila veškeré úsilí, které po ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání takového činu zabránila. Nejefektivnějším způsobem, jak toho docílit, je přijmout a zakomponovat do společnosti určitá pravidla a kontrolní mechanismy (tzv. compliance program). S dobře nastaveným compliance programem máte velkou šanci, že vaše společnost, bude-li obviněna, nebude nakonec potrestána. To ovšem vyžaduje, aby tento program nezůstal takzvaně „jen na papíře“.

TIP

Trestný čin zaměstnance si může odskákat firma

Za trestný čin zaměstnance si to můžete odskákat jak vy, tak vaše společnost. Nelegální jednání už nelze jen tak svést na vašeho jednatele, ředitele či zaměstnance. Za krácení daně, neodvedení pojistného nebo třeba dotační podvod můžete být potrestáni také zrušením vaší firmy, peněžitým trestem nebo uveřejněním rozsudku, což vás u vašich stávajících i potenciálních zákazníků může značně poškodit.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se